top of page

Skrivnosti zgodovine

POZABLJENA MEGALITSKA CIVILIZACIJA

Namen predavanja je jedrnato predstaviti širšo sliko trenutnega vedenja o nastankih človeške civilizacije od obdobja ob koncu ledene dobe s poudarkom na megalitskih kulturah.

Osrednje mesto predstavitve pripada megalitskem kompleksu Göbekli Tepe, ki se nahaja ozemlju današnje Turčije. 

 

Gre za v tem trenutku najstarejši megalitski tempelj, obredno središče, ki na novo piše zgodbo človeške preteklosti, a ostaja žal še zmeraj dokaj nepoznan širši javnosti.

 

S strani nemškega arheološkega instituta je bil datiran na starost 12.000 let, kar začetke civilizacije postavlja 6 do 7 tisoč let globje v preteklost. Hkrati pa pomeni veliko spremembo v dojemanju redosleda korakov, ki pripeljejo do civilizacije. Do sedaj je veljalo, da ljudje najprej postanejo poljedelci, se ustalijo in se šele nato začno ukvarjati z organizirano duhovnostjo - religijo, se pravi s postavljanjem templjev in seveda z gradnjo mest. Göbekli Tepe pa govori neko drugo zgodbo: templje so zgradili ljudje, ki še niso udomačili nobene živali, želi pa so le divje žito. Ali pa obstaja morda kakšna druga razlaga? 

 

V nadaljevanju predavanja smo povabljeni na potovanje po svetu. Prikazani so številni manj znani megalitski kraji, ki kažejo na presenetljivo razširjenost megalitskih templjev in postavitev po svetu, sorodni principi gradnje, neverjetno podobni koncepti v mitologijah, ikonografskih vsebinah in verovanjih nam nemara kažejo, da je tudi svet davnih tisočletij deloval kot celota.  

 

Spoznali bomo, se spraševali in razmišljali:

 

  • megalitsko najdišče Göbekli Tepe v Turčiji uradno datirano na starost 12 000 let na novo piše zgodovino človeške civilizacije 

  • globalnost megalitske kulture (sprehod po manj znanih megalitskih najdbah sveta)

  • kaj pomenijo sorodnosti gradnje, mitologij, ikonografskih vsebin in kozmologij megalitskih kultur?

  • zakaj je obdobje megalitskih kultur pomembno za nas danes?

Nemi kamni dolmenov, menhirjev, kamnith krogov in "kiklopskih" zidov sprožajo več vprašanj kot ponujajo zanesljivih odgovorov.

bottom of page